Zajímavosti

Relax na Vaší zahradě: jak se starat o dřevěné zahradní lehátko

Dřevo je krásným a velice oblíbeným materiálem pro výrobu zahradního nábytku, lehátka nevyjímaje. Na rozdíl od plastů či polyratanu však vyžaduje pravidelnou údržbu, díky které zůstane dlouho krásné a potěší Vás svojí dlouhou životností. Pokud jste dosud svým zahradním lehátkům ze dřeva nevěnovali patřičnou pozornost, je nejvyšší čas to napravit. Budete-li péči o dřevěný nábytek příliš odkládat, následná oprava bude o to dražší a složitější.1

Z jakého dřeva si pořídit lehátko?

Při údržbě dřevěného zahradního nábytku hraje velkou roli druh dřeva, které bylo na jeho výrobu použitu. Obecně lze říci, že dřevěná zahradní lehátka, jako je teak, eukalypt, mahagon, meranti nebo durian, jsou vysoce odolná vůči vlhkosti a tuzemským škůdcům, protože dřevokaznému hmyzu příliš nechutnají. Péče o ně je tudíž relativně nenáročná: stačí je dvakrát do roka přetřít vhodným olejem. Pokud tento nátěr vynecháte, riskujete vznik našedlého nánosu na povrchu dřeva.

Evropské druhy dřev naproti tomu vyžadují trochu náročnější údržbu, ale jejich pořizovací cena je mnohem příznivější než u lehátek z exotického dřeva. Smrk, akát, borovice nebo modřín – tyto dřeviny jsou u nás v současné době nejvyhledávanější a nejprodávanější. Při výběru zahradního lehátka však hraje velkou roli i kvalita spojovacích prvků. Jestliže jsou z kovu, pak musí být dostatečně odolné vůči korozi. V opačném případě je třeba se pravidelně starat i o ně.

Náš tip: Žádná sestava zahradního nábytku nebude vypadat hezky na neposekané zahradě. Zahradní sekačky a zahradní traktory seženete za rozumnou cenu na www.zahradatech.cz.

Nebojte se péče o dřevěná lehátka!

Vůbec se neostýchejte zakoupit si dřevěný zahradní nábytek nesmontovaný a neošetřený. S pomocí návodu od výrobce zvládnete montáž snadno sami a navíc budete mít jistotu, že jste ochranný nátěr nanesli skutečně do všech zákoutí a záhybů zahradního lehátka. Podmínkou je samozřejmě natírání nábytku v rozloženém stavu.2

U zahradních lehátek, která na Vaší zahradě již několik sezón spolehlivě slouží, musíte především pořádně zkontrolovat, případně dotáhnout, veškeré spoje a šrouby. Poté je – podle stavu opotřebení a druhu předchozího nátěru – důkladně očistěte. Použijte k tomu kartáč, smirkový papír nebo brusku. Prach stačí otřít měkkým hadříkem. Starou lazuru nanesenou v silné vrstvě bude třeba odstranit kompletně až na dřevo.

Poté teprve můžete přistoupit renovaci ochranného nátěru. Nejjednodušším řešením je penetrační lazura, která se i po letech snadno ošetřuje. Jakmile doslouží, stačí ji pouze očistit a znovu přetřít lazurovacím štětcem. S ním pracujte tak, aby na povrchu zahradního lehátka zůstala souvislá vrstva nátěru, která je jednotná, nevytváří kapky a nikam nestéká.

Po půlhodině schnutí takto provedeného nátěru své lehátko zkontrolujte a případné zbytky nevsáknuté lazury setřete čistým hadrem nebo suchým štětcem. Je zřejmé, že výběr kvalitní lazury od prověřeného výrobce Vám ušetří mnoho času a práce.

Zahradní lehátka ze dřeva musíte správně skladovat!

A pravidlo ze všech nejdůležitější? Při nepříznivém počasí svá dřevěná zahradní lehátka pečlivě zakryjte vhodnou plachtou. Většina dodavatelů zahradního nábytku prodává pro tyto účely speciální vybavení a doplňky. Na zimu pak lehátka ze dřeva uskladněte do vhodných suchých prostor, v nichž je možné zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu. Ať Vám Vaše dřevěná zahradní lehátka slouží dlouho a spolehlivě! A pokud přece jen nejsou dřevená lehátka Vaším šálkem kávy, nezapomeňte, že jsou i další druhy zahradních lehátek, které mohou být vyrobeny například z plastu či kovu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist