Zajímavosti

Chraňte se před klíšťaty díky účinným přípravkům

elsach-ee33b60a2f_640Češi jsou všeobecně známí tím, že se rádi vydávají do lesa. Někdo má rád procházky, ti, kdo znají houby, hledají pořádné úlovky, jiní zase zajdou na borůvky či jiné lesní plody. K létu bezesporu patří výlety do přírody přes louky, ale i vycházky se psem nebo dovádění s dětmi na zahradě. Při těchto všech aktivitách je docela vysoká pravděpodobnost, že se setkáme s klíštětem. Jestliže se přisaje, hrozní nám infekce, borelióza, parazité mohou přenášet různé druhy virů. Proto je důležité, abychom klíšťatům předcházeli používáním účinných zbraní v podobě repelentů zakoupených v drogerii nebo lékárně, případně vyzkoušíte repelenty vyrobené doma.

Zkuste si udělat jednoduchý domácí repelent

Pokud máte možnost setkávat se ve svém okolí s keři černého bezu, vyzkoušejte repelent, který si jednoduše a rychle vyrobíte z jeho listů. Stačí, abyste nasbírali pár čerstvých listů černého bezu, podrtili nebo nakrájeli je a vložili je na týden do olivového oleje, kde se budou louhovat. Poté listy vybereme, olej přecedíme a můžeme jej používat jako výborný odpuzovač klíšťat.

Vyzkoušet můžete i klasické kvasnice. Ty obsahují vitamin B a způsobují, že naše vůně není pro parazity příjemná.

Když se vydáte do lékárny

V lékárnách nalezneme více druhů repelentů. Někdo se jako náhradu za klasický repelent rozhodne užívat vitamin B, který způsobuje, že klíšťatům ani komárům „nevoníme“.

Účinné jsou prostředky v podobě spreje, které můžete aplikovat jak přímo na pokožku, tak na oblečení. Pokud se v průběhu dne vykoupete, je důležité provést aplikaci znovu.

Repelenty neodpuzují pouze klíšťata, ale i komáry, mušky a jiný nepříjemný hmyz, který nám může způsobit nepříjemné poštípání. V případě, že vás hmyz štípne, je dobré mít u sebe chladivý gel, který také dostanete v lékárnách

V lékárně si můžete pořídit i test na rychlé zjištění borélie z klíštěte. V okamžiku, kdy se obáváte, že byste mohli mít tuhle zákeřnou nemoc, je test doslova k nezaplacení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist