Zajímavosti

Dejte na rady odborníků. Před inflací vás ochrání zlato

Ještě donedávna odborníci tvrdili, že na záchranu svých financí před inflací máme dvě možnosti – nemovitosti a zlato. Dnes je to už jenom zlato. Na nákup nemovitostí, zejména pokud na to potřebujeme hypotéku, nebo by nás čekala rekonstrukce, je pozdě. Extrémní nárůst cen stavebního materiálu, stavebních prací, a nyní též energií, vyřadily nemovitosti ze hry. Proto nesmíme zaváhat s nákupem zlata.

Zlato jako nástroj pro uchování hodnoty majetku projevuje své schopnosti dlouhodobě

Nesmíme však zaměňovat skutečné investiční zlato a „zlaté papírky“. Ty takto rozhodně nemusí zafungovat. Před inflací chrání investiční zlato, tedy tradiční zlaté slitky, známé i jako zlaté cihly. Druhou zcela plnohodnotnou alternativou jsou investiční zlaté mince.

Nenechte se tedy přesvědčit o jiných „skvělých“ investicích do zlata. Často jsou nabízené akcie zlato těžících firem i různé finanční produkty postaveny na spekulování na nárůst či pokles ceny zlata vůči významným měnám. Setkáte se i s tím, že vám bude nabídnuto spoření do zlata. Ani v tomto případě však zlato fyzicky vlastnit nebudete, a i tento produkt je tzv. „papírovým zlatem“, které není stejnou jistotou jako fyzicky vlastněné zlato.

Pozor však i při nákupu investičního zlata

Rozhodně se vyplatí kupovat u prověřeného prodejce. Laik nemá šanci rozpoznat falešný slitek a rozhodně jsou i takové v oběhu. Kvalitním prodejcem je firma Zlaté mince, která má své prodejny v pražském Obecním domě, ve Vsetíně a pak na Slovensku (Bratislava, Dunajská ulice 68). Majitel společnosti Pavel Trtík založil též e-shop Zlate-mince.cz, kde si lze investiční zlato, ale též různé numismatické mince či památeční medaile z drahých kovů, koupit rovněž online.

Divíte se, že si někdo nechá poslat zlatou cihlu poštou? A proč ne? Zásilka je pojištěná a zcela bezpečná. Během koronavirové pandemie to byl právě e-shop Zlate-mince.cz, který umožnil Čechům nakupovat investiční zlato ve chvíli, kdy letěly dolu akciové trhy a kamenné prodejny s investičním zlatem byly na základě vládních nařízení zavřené. Češi si na nákupy zlata online rychle přivykli. Což třeba na Slovensku pořád běžné není. „Většina slovenských investorů je situována u západní hranice země, a proto s povděkem oceňují, že máme prodejnu i na Moravě ve Vsetíně, který má z jejich pohledu vynikající dopravní dostupnost. Jsou konzervativní a nákup nebo výkup zlata rádi realizují osobně,“ vysvětluje Kamila Bantová ze společnosti Zlaté mince.

Zlato je jako ochrana před inflací vhodné skutečně pro každého

Přístup k investování se mění. Zlato už dávno není pouze pro bohaté a odborníci dnes vysvětlují, že je skutečně výhodné místo držení si větší hotovosti na účtu, proměnit ji na zlaté slitky či zlaté mince, tedy na investiční zlato. „Dříve bylo běžné, že se ve velkém prodávaly zlaté slitky o hmotnosti jednoho kilogramu, ale movitá část společnosti zabezpečila své finance nákupem zlata již před lety. Nyní z tohoto prozíravého kroku těží. Dnes investují do zlata ti, kteří zaspali a až nyní si uvědomují, že čím více peněz se dostává do oběhu, tím rychleji jejich úspory ztrácí na hodnotě,“ říká Pavel Trtík, majitel společnosti Zlaté mince.

Ten též vysvětluje, proč klesá zájem o investiční stříbro. Stříbro má totiž vůči investičnímu zlatu jednu nespornou nevýhodu. Při jeho nákupu musíme zaplatit DPH. Zlato je naopak od DPH osvobozeno, takže jeho nákupem okamžitě ušetříme 21 %. Zejména pro drobné střadatele je tento rozdíl natolik významný, že jej jednoznačně před stříbrem preferují.

gold-gb0335a77a_640

Jaké investiční zlato nakoupit?

Určitě se vyplatí koupit dobrou značku investičního zlata. Říkáte si, jak to, že to není jedno? Jednou budete investiční zlato prodávat a některé značky mají prostě lepší jméno. Žádná česká ani slovenská mincovna investiční zlato nevyrábí. Vždy jde tedy o zlato zahraniční. U nás hrají prim švýcarské slitky Argor Heraeus a pokud jde o zlaté investiční mince jsou vynikající volbou rakouské Wiener Philharmoniker.

„Nákup zlatých slitků je atraktivní především pro klienty, kteří chtějí své peníze držet ve svých rukou a nemají důvěru v různé spořící programy do zlata. Lidé nakupují ve větší míře i malé slitky váhy 1-5 gramů, které jsou dostupné pro každého,“ vysvětluje Pavel Trtík fakt, že koupit si zlatou cihlu neznamená pouze investovat 1,3 milionu do kilogramu zlata, ale může jít o mnohem menší investice. Podle dalších odborníků je vhodné nakupovat též zlaté slitky o hmotnosti 1 unce (tedy 31 g) či 50g zlaté slitky. Vždy záleží na tom, jestli se chystáte do zlata investovat jednorázově větší obnos, nebo si chcete do zlata ukládat peníze třeba z každé výplaty.

Investice pro patrioty

Obecně se pro laiky jako investice nedoporučují numismatické mince. Jejich cena se stanovuje nejen podle ceny drahého kovu, a tak jsou určené spíše pro sběratele, kteří si s historickou a uměleckou hodnotou mincí umí poradit. Jsou ale i výjimky. Takovou jsou v limitované verzi ražené zlaté svatováclavské dukáty. Ty se i dnes vyrábí ve stejné hmotnosti a ryzosti, jak je razil Karel IV. Jsou skvělým dárkem pro české patrioty i milovníky historie. Současně představují dobrou investici.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist