Zajímavosti

Nadváha a obezita způsobují řadu zdravotních komplikací. Je třeba s nimi bojovat

Trápí vás nadváha, případně dokonce obezita? Pak vězte, že je na místě uvažovat o rázném řešení, abyste co nejdříve nějaké to kilo shodili. V opačném případě, pokud už se tak neděje, vás v brzké budoucnosti čekají nemalé zdravotní komplikace.

Od cukrovky až po hypertenzi, bolesti kloubů a kostí

U lidí, kteří trpí obezitou a neřeší ji, se projevuje celá řada zdravotních potíží. Častým jevem je vznik cukrovky, kdy tělo není schopné využívat inzulín, který si vyprodukuje. Cukrovka negativně ovlivňuje většinu tělesných orgánů, a to včetně srdce a cév.

Dalším průvodním jevem, který se u obézních jedinců zcela běžně vyskytuje, je hypertenze neboli vysoký krevní tlak. Jedná se o onemocnění, které mnohdy sami nezaregistrujete, protože nemá na první pohled jasné projevy. Pakliže se ale v kombinaci se snížením tělesné hmotnosti stav neléčí, může vyústit třeba až v trvalé poškození mozku a smrt.

Obezita kromě toho v dlouhodobém horizontu působí i na vaši tělesnou schránku. Vysoká hmotnost má nepříznivý vliv na stav vašich kostí. Špatně se vám chodí, jste neustále zadýchaní, omezený pohyb může způsobit i mnohá další vleklá onemocnění. V neposlední řadě se potíte více nežli zdraví lidé, což má vliv i na psychiku.

Pozor na drastické diety

Boj s obezitou rozhodně není během na krátkou trať, ba spíše naopak. Vždy je ale nutné se vyvarovat drastických řešení v podobě diet, při nichž prakticky hladovíte a organismu se nedostává potřebný počet živin a dalších látek, jež jsou nezbytné pro zdraví člověka.

Dieta je účinná jen tehdy, je-li patřičně vyvážená. Dobrým příkladem je takzvaná ketodieta, kdy vám nutriční odborník sestaví jídelníček na míru tak, aby v něm nechyběly důležité složky. Zároveň je ale sníženo množství látek, které vaši obezitu způsobují, zejména jde o sacharidy. Zásadní je pravidelná strava plná ovoce, zeleniny, vitamínů a vlákniny. Hubnout sice budete pomaleji, zato však bez rizika.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist