WordPress database error: [Duplicate entry '8388607' for key 'id']
INSERT INTO wp_statpress (date, time, ip, urlrequested, statuscode, ptype, pvalue, agent, referrer, search,nation,os,browser,searchengine,spider,feed,user,timestamp) VALUES ('20240727','09:05:49','18.118.24.3','/vlaknina','200','post','544','Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)','','','','','','','','','','1722071149')

Vláknina v potravinách | Elite
Výživa a suplementace

Vláknina v potravinách

Co je to vláknina?

Vláknina je složený cukr rostlinného původu, který se však na rozdíl od cukrů chová při metabolismu naprosto odlišně – nedodává tělu téměř žádnou energii.

Další účinky vlákniny:

  • Bobtná v organismu s vodou a tím navodí pocit sytosti
  • Podporuje správnou funkci střev
  • Váže na sebe toxické látky
  • Působí v prevenci zácpy a rakoviny tlustého střeva

V jakých potravinách najdeme vlákninu?

  • rozpustná ve vodě – najdeme ji např. v luštěninách, ovoci a obilovinách. Tento druh vlákniny příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • nerozpustná ve vodě – je zpracovávána až v tlustém střevě a najdeme ji např. v obilí, kukuřici, otrubách, zelenině a ve slupce ovoce

Doporučená denní dávka vlákniny 25 – 35g (dávka nad 50g už může způsobit střevní potíže).

Odborníci na výživu sdělili, že průměrný příjem vlákniny u nás je přibližně 17g denně a doporučují tedy zvýšit její příjem o cca 50%!!

Vitaminy

Jak už jsme se minule dozvěděli, vitamíny by měly společně s minerály tvořit nedílnou součást naší každodenní stravy. Samozřejmě nejlepší variantou je přijímat obojí ve stravě, nikoli v potravinových doplňcích. Potravinové doplňky se přeci jen řadí mezi látky chemické povahy a našemu tělu neprospívají tak jako ovoce, zelenina a další dary přírody.

Název vitamínů je odvozen od slova „vita“ (=život) a amin (obsahující dusík).
Existují však i vitamíny, které dusík neobsahují.
Vitamíny jsou chemické organické sloučeniny, které ve vzájemné kombinaci zajišťují správnou funkci lidského organismu. Organismus si je sám nedovede vytvořit, a tak je musí přijímat s potravou. Někdy stačí, že přijme látku chemicky příbuznou, ze které už si dovede vitamín vytvořit. Takové látky se nazývají provitamíny. Příkladem provitamínů jsou rostlinná barviva karoteny (provitamíny A).
Je-li vitamínů v potravě nedostatek, vznikají tzv. hypovitaminózy, chybějí-li zcela, dochází k tzv. avitaminózám. Hypovitaminózy se projevují celkovou malátností, nechutenstvím, sníženou odolností proti nákazám, případně hubnutím. Avitaminózy mají projevy specifické podle chybějícího vitamínu (např. nedostatek vitamínu A způsobuje šeroslepost, malé množství vitaminu B6 nervové poruchy, nedostatek vitaminu C kurděje, vitaminu D křivici). Nejtěžší případy avitaminóz mohou končit až smrtí.
Vitamíny se většinou označují velkými písmeny abecedy, případně číselným indexem. Pro označení některých vitamínů se častěji používá chemický název. Rozdělují se podle toho, v čem se rozpouštějí:
-vitamíny rozpustné ve vodě: vitaminy skupiny (tzv. komplexu) B a C
-vitamíny rozpustné v tucích: A, D, E, K
Většina vitamínů je velmi citlivá na nejrůznější fyzikální a chemické vlivy.

Ke zvýšení příjmu těch vitamínů, jejichž obsah v poživatinách je nedostatečný, slouží tzv. fortifikace. Přidává se při ní do některých poživatin přirozený vitamínový koncentrát nebo syntetický vitamín (např. vitaminy A, E do rostlinných tuků, vitamín C do některých

nealkoholických nápojů nebo do dětských přesnídávek).

 

A co je tedy beta- karoten?

Beta-karoten je také vitamín, ovšem přesněji řečeno provitamin – právě z něj se tvoří aktivní vitamín A. Beta-karoten je velmi důležitý pro svou schopnost ochránit pokožku před škodlivým UV zářením, čímž přispívá v prevenci proti rakovině, především proti rakovině kůže.

 

 

Tabulka vitamínů s následky, které hrozí při jejich nízké spotřebě:

Vitaminy rozpustné ve vodě
Vitamín Zdroj vitamínu Projevy při nedostatku vitamínu
B1 kvasnice, vnitřnosti, obilí, luštěniny, houby únava, záněty nervů, choroba beri-beri
B2 kvasnice, mléko, obilí, vajíčka, maso, houby poškození sliznic hltanu, hrtanu, bolavé ústní koutky
B6 kvasnice, obilí, maso, mléko, luštěniny pomalé hojení zánětů, zvýšená dráždivost
PP (niacin) vnitřnosti, maso, kvasnice záněty kůže, poškození mozku
kyselina listová zelené části rostlin poruchy krvetvorby-chudokrevnost, zvýšené riziko postižení Alzheimerovou chorobou
B12 vnitřnosti, maso, částečně činností bakterií ve střevech poruchy krvetvorby, záněty sliznic
C citrusové plody, šípky, černý rybíz, další ovoce a zelenina únava, snížená odolnost vůči infekcím, krvácení dásní, choroba kurděje

 

Vitaminy rozpustné v tucích
Vitamín Zdroj vitamínu Projevy při nedostatku vitamínu
A mléko, vaječný žloutek; provitamin A-karoten je v mrkvi, rajčatech zhoršení vidění za šera, změny ve sliznicích
D rybí tuk, vejce, máslo, částečně vzniká v kůži při opalování křivice (v dětství), měknutí kostí(v dospělosti)
E obilné klíčky, mléko, vejce, slunečnicová semena porucha tvorbypohlavních hormonů
K zelené části rostlin, kapusta, špenát zhoršení srážlivosti krve, krvácivost do tkání

 

Podle nejnovějších studií je nejvíce nedostatkovým vitamínem vitamín D. Přitom právě tento vitamín patří mezi ty nejdůležitější. Jeho nedostatek zvyšuje riziko osteoporózy, především u žen po přechodu. Vitamin D pomáhá chránit před některými druhy rakoviny, jako je např. rakovina prostaty. Snižuje riziko astmatických záchvatů a riziko, že někdy v budoucnu onemocníme roztroušenou sklerózou. Pokud chceme tomuhle všemu předejít, měli bychom v co největší míře konzumovat tučné mořské ryby, jako je losos či tuňák, jejich játra, dále pak vaječné žloutky a v neposlední řadě také mléko. Ovšem pozor!! Nízkotučné a netučné mléko žádný vitamín D neobsahuje!! Pokud tedy zrovna nedržíme radikální redukční dietu, kupujme alespoň mléko polotučné, protože jak název vypovídá, mléko netučné je bez tuku. Konzumací tohoto druhu mléka tudíž naše tělo okrádáme o všechny vitamíny rozpustné v tucích.

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist