Před rokem 1985 se diabetikům podával inzulín pomocí velkých skleněných injekčních stříkaček a jehel pro opakované použití, které se však musely sterilizovat vyvařováním. Celý proces byl poměrně obtížný, navíc i nepřesný a zdlouhavý, a to jak pro diabetika, tak i zdravotnického pracovníka. V roce 1985 ale na trh přišlo první inzulínové pero.
Inovace v podobě inzulínového pera změnila život diabetikům, především zlepšila kvalitu jejich života. V perech se začaly používat také jednorázové inzulínové jehly.
Inzulínové pero a jeho výhody pro diabetiky
Inzulínová pera si prošla konstrukčními změnami a v současné době jsou k dostání buď jednorázová, nebo pro opakované použití, do nichž se vkládají takzvané cartridge neboli náplně. Pomocí ciferníku si jednoduše a rychle nastavíte dávku inzulínu.
Inzulínové pero je snadnější na používání, stejně tak i pohodlnější. Dávkování je navíc naprosto přesné, takže dodržíte nastavenou medikaci. S perem si poradí i starší osoby.
Jak vybrat inzulínové pero?
Vybrat můžete z pestré škály inzulínových per. Existují pera z nerezové oceli, některá disponují maličkou lupou, aby diabetik dobře viděl na ciferník, a podobně. Inzulínové pero se zkrátka přizpůsobí vašemu životnímu stylu a režimu. Už se nemusíte učit podávat inzulín za pomoci lahvičky a stříkačky, prostě jen nasadíte cartridge do pera, nastavíte si potřebnou dávku a vpíchnete si inzulín. I co se týče velikosti, tak jsou pera kompaktní, tudíž je dáte třeba do kabelky.
Dokupovat si budete ještě jednorázové inzulínové jehly, jež se mění po každém použití. Udělejte si zásobu, aby vám jehly nedošly, což by mohl být potom problém. Vzhledem k tomu, že se kupují v sadách, je dobré mít doma vždy v zásobě jednu sadu navíc. Inzulínové jehly jsou k dostání v mnoha variantách – od 6 mm až do 10 mm.