Pohybový aparát

Somatotypy I.

Tělesné typy

v závislosti na rychlosti vašeho metabolismu rozdělujeme rychlost metabolismu do 3 skupin endomorf, mezomorf a ektomorf.

Endomorf

Endomorf je člověk s nejpomalejším metabolismem ze všech tří skupin. Lehko nabírá váhu, ovšem s velmi vysokým poměrem tuku.  O to horší jsou pro něho redukční diety. Má přirozeně vysoké procentu podkožního tuku. Tento tělesný typ si musí dávat pozor na množství přijmutých kalorii.

Mezomorf

Ideální tělesný typ pro kulturistiku. Má přirozeně silnou a svalnatou postavu bez vysokého procenta podkožního tuku. Rychlost metabolismu je průměrná. Také má klenutý hrudník a široká ramena. Tento somatotyp taky rychle regeneruje.

Ektomorf

Nejrychlejší metabolismus. Tito lidé těžko nabírají svalovou hmotu. Musí jíst 15-20 000KJ aby vůbec začli přibírat. Kdykoliv vynechají jídlo tělo začne pálit svalovou hmotu.

Většina z nás je kombinací 2 somatotypů. Někdo je například endomezomorfní nebo ektoendomorfní atd…)

Váš tělesný typ tedy určuje mimo jiné efektivitu zpracování potravin, specielně sacharidů. Endomorf je tedy velmi citlivý na sacharidy, proto by se zvyšováním sacharidů měl být velmi opatrný, zatímco ektomorf  si naopak lámat hlavu s přijmem velkého množství sacharidů nemusí a je to pro něj více než dobré.

Závěr

Je geneticky předurčené, ke kterému tělesnému typu patříte.

Ano, mezomorfové jsou ve výhodě, ale to neznamená, že endomorfové nebo ektomorfové nemohou vybudovat sexy těla.  Ne všichni profi kulturisti se narodili jako mezomorfové. Například Frank Zane,Lee Labradu, Flexe Whelera nebo J. J. Marse ti všichni byli ektomorfové.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist