Redukce tuku

Rotopedy a cyklotrenažéry

Konečně přišlo léto a vy se nevejdete do plavek? Nebo jste ze zdravotních důvodů „donuceni“ sportovat? Či jen potřebujete vybít přebytečnou energii? Pak právě pro vás by mohl být řešením rotoped či cyklotrenažér. Rotopedy a cyklotrenažéry patří do kategorie fitness pomůcek, kvůli kterým již nemusíte do fitness studia, ale můžete využít simulace jízdy na kole v klidu doma. Jízdou na těchto přístrojích se dá podle vaší váhy a intenzity jízdy spálit až 3500 kJ/hod. Jak tedy tyto přístroje vybírat? A jak se vůbec liší rotoped a cyklotrenažér? Nejprve je důležité si rozmyslet, jak často a kým bude rotoped využíván.  Dále pak, kolik jste ochotni za něj utratit. Nejlevnější rotopedy na trhu se dnes dají koupit již od necelých 2000 Kč, dále s rostoucími požadavky a kvalitou roste i cena.

Rotoped je určen hlavně pro domácí, nikoliv však profesionální, trénink, udržení fyzické kondice a zpevnění těla. Rozlišujeme dva typy těchto strojů: rotopedy, na kterých ovládáme zátěž manuálně a rotopedy, které jsou řízeny počítačem (tzv. ergometry). Používání rotopedu působí pozitivně na zpevňování stehen, hýždí, břicha a dále na krevní tlak. Posiluje taktéž srdce a zvyšuje vitální kapacitu plic. Rotoped je též šetrný ke kloubům.

Cyklotrenažér je pak určen pro dokonalou simulaci jízdy na kole díky přesnému a citlivému nastavení zátěže, která je vyšší než u rotopedu, a dokonalé stabilitě. Některé cyklotrenažéry mohou být také vybaveny pedály s SPD zámkem, což umožňuje použití cykloobuvi. Technika cvičení na cyklotrenažéru patří mezi aerobní formy a při dostatečně dlouhém a intenzivním cvičení působí vysoce efektivně na oběhový a dýchací systém. Cena nejlevnějších modelů se pohybuje okolo 5000 Kč.

Jak vybrat ten správný? Důležitým bodem při výběru je rám, sedadlo a řidítka rotopedu. Zde bychom měli věnovat pozornost především odpovídající nosnosti rotopedu a výšce cvičícího. Rám by měl být také dostatečně robustní a stabilní. Výběru sedla věnujte velkou pozornost. U sedla by měla být možnost nastavení výšky (kvalitnější modely umožňují i posouvání sedla dozadu či dopředu). Sedlo by mělo být dostatečně pohodlné a anatomicky tvarované. Populární jsou gelová sedla, která se přizpůsobí tělu. Výška řidítek by měla být samozřejmě nastavitelná a samotná řidítka by měla být pokryta elastickým a neklouzavým materiálem. Standardem jsou již vyvážené pedály s nastavitelnými pásky kolem nártu, což samozřejmě umožňuje zapojit i další svaly. Dalším důležitým bodem je zátěžové kolo, středové uložení a brzdy. Přední kolo u rotopedů slouží jako zátěžové, přičemž platí, že čím těžší kolo, tím plynulejší a vyrovnanější chod. Váha zátěžového kola je od 4 do 10 kg. Středové uložení rotopedu zodpovídá za plynulou a tichou jízdu a za výdrž osy, což je způsobeno kuličkovými ložisky, ve kterých je uložena osa šlapek. Existují čtyři varianty brzdného systému: čelisťový, páskový, magnetický ( fungují na principu přibližování magnetů) a indukční (na principu zvyšování indukce v cívce). Čelisťové a páskové brzdy jsou poměrně hlučné, pracují nepravidelně a velmi rychle se opotřebují. Naopak magnetické a indukční brzdy pracují tiše a pravidelně a jejich životnost je téměř neomezená.

Dnes už jsou téměř všechny rotopedy vybaveny jednoduchým počítačem s displejem, který ukazuje dobu cvičení, aktuální rychlost a ujetou vzdálenost. U kvalitnějších typů je zobrazováno i množství spálených kalorií nebo výkon ve wattech. Užitečnou funkcí počítače je zobrazování tepové frekvence, což umožňuje sledování spalování tuků (aerobní cvičení) nebo zvyšování fyzické kondice (přesažení aerobního pásma). Počítač je proto propojený  se snímačem tepu, který se nachází buď na řidítkách nebo ve speciálním klipu, který je umístěn na ucho. Říkáte si právě, že jediný problém je nedostatek prostoru u vás doma? Pak i pro vás máme dobrou zprávu: dnešní trh nabízí i skládací, avšak plnohodnotné, rotopedy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

TOPlist