Kolem posilování břicha se vznáší jistá aura, která je způsobená nejspíš reklamami na různé posilovací stoje a podobně. Myslim, že nikomu z nás neunikl teleshoping na různé masážní pásy, kde masážní pás nahradí několikaleté úmorné posilování břicha
Co buduje břišní svalstvo
Břišní svaly se víceméně neliší od ostatních svalů. Proto co funguje na biceps nebo triceps funguje i na břišní svaly. Hlavní jsou tedy 3 faktory ovlivňující růst svalů.
1. správně nastavená intenzita posilování
2. progresivní způsob cvičení ( navyšování vah ) s tím související metody jako tzv. strategické zhoršení …
3. správný rozestup mezi tréninky, aby se nedostavilo přetrénování nebo naopak abychom netrénovali moc málo
Proč „TV mašiny na posilování“ jsou nesmysl
Viděli jste někdy, že by u takovýchto strojů byla možnost přidávat skutečné váhy pro zvýšení intenzity? A to je právě to co posiluje břišní svalstvo, progresivní navyšování vah.
Na našem trhu je mnoho strojů, které slibují shození přebytečných kil bez nějaké zvláštní snahy a během 5 minut denně ( nejčastěji ještě při sledování TV ). V příbalovém letáku je pak u většiny ale, že toto cvičení by mělo být kombinované s dietním plánem a cvičením. Takže ano, když budete dodržovat dietu i cvičební plán svých cílů nejspíš dosáhnete, ale k čemu nám jsou tedy tyto stroje? Mají svoje uplatnění pouze jako doplněk k běžnému cvičení ovšem jako postradatelný doplněk.
Jak nejlépe posilovat břicho
Stahování horní kladky – Podle mnohých jeden z nejlepších objemových cviků na břicho. Tento cvik se provádí v kleče, kdy chytneme horní kladu, popřípadě lano a snažíme se co nejvíce skulit. Pohyb by měl končit dotekem loktů o kolena.
Sedy lehy – Tento cvik každý z nás asi zná, dá se provádět bud na zemi nebo na šikmé lavičce. Když chceme navýšit váhu můžeme sedy lehy provádět s kotoučem, popřípadě si můžeme pohyb stížit chycením dolní kladky. Neměli bychom se zvedat až do kolmé polohy, ale jen tak, aby břicho bylo pořád napnuté. Tento cvik je zaměřen především na horní část břišních svalů.
Zvedání nohou ve visu – Zavěsíme se na žebřiny a zvedáme nohy do vodorovné polohy. Tento cvik je zaměřen především na dolní část břišních svalů. Pokud máte problémy se zvednutím nohou, můžete si posilování ulehčit tím, že pokrčíte při zvedání nohy.
Při všech těchto cvicích se můžeme při tlaku vytáčet a tím zapojit šikmé břišní svalstvo.
Cviky na břicho je samozřejmě daleko víc, ale tyto jsou podle mě ty nejdůležitější a nejzákladnější.
Závěr
Na závěr je potřeba říci, že i když budete mít břišní svaly jakékoliv, ale budete na nich mít vrstvu tuku tak stejně nebudou vidět. V tomto případě je vhodné zařadit do vašeho tréninku aerobní aktivity a změnit Váš dietní plán.
Když budete hrát herní automaty přes Internet, určitě se pobavíte a můžete tím prokládat cvičení.
V časopisech lze vidět namakané borce, jejichž břicho je plné „cihliček“, ale přesto poněkud vypouklé. O čem svědčí tento nežádoucí efekt?
Je to sice článek, který moc rádi shlédnou začátečnící typu – „chci mít kostky na břichu, vyrýsovaný prsa a velkej biceps“ čili 95% začátečníků. Jenomže tohle nestačí. Nebudu to rozebírat v komentu. Stručně jsi nastínil princip. Ale úplně to nejdůležitější a to co se skoro nikde nezmiňuje o důležitosti f-ce bříšních svalů tu není. Bohužel „břišáky“ jsou symbolem sportovní a sexy postavy a všude z časopisů a bilboardů se v tom lidé shlížejí, jenomže bříšní svaly co se týče estetické stránky jsou až tím posledním aspektem. Nejde ani tak o ty viditelné svaly, ale funkce svalů, které ani nevidíme a ni nevíme, že je máme mají rozhodující vliv na pohybový aparát a tím i na celkové zdraví třeba a to i vnitrotělní. Bříšní svaly mají zásadní vliv na držení těla a tím i polohu orgánů a tím i na celkové zdraví jedince….Přetrénováváním bříšních svalů vznikají disbalance, nejčasteji to bývá způsobeno tím, že 90% si myslí, že cvičí břicho ale ve skutečnosti se pouze spolupodílí a jiným svalům ubližují nebo neumí cvičit spodní část, která by naopak k horní části měla být procvičována v poměru 3:1, ale lidé to dělají naopak anebo je necvičí vůbec, protože to ani neumí. No a tím zase vznikají disbalance a další důsledky, které se nabalují….
To Martin : Martine zřejmě máš na mysli časopisy o kulturistice. Je to dáno jedním z vedlejších účinků vlivem užívání dopingu u těchto borců.
prosím popište jak cvičit doma první cvik – stahování horní kladky Děkuji Vin.
To Jaroslava : Cvikem stahování horní kladky se většinou myslí cvik, který je technicky velmi náročný (99 % lidí ho běžně cviči špatně, protože nedokáží motoricky zapojit svaly tak jak mají a cvik se tak stává kontraproduktivní až nebezpečný) a je zaměřen na svalstvo zad. Nevím tedy, který cvik tím máte na mysli, ale vzhledem k tomu, že píšete pod článek o posilování bříšních svalů tak asi myslíte tzv. „mohamedány“ (stahování horní kladky s lanem v kleče). Samozřejmě nejde slovy definovat, přeci jen s klienty je to o vícero lekcích než daný cvik většinou správně zvládnou, ale stručně řečeno : Především správně dýchat nebot mimo jiné bříšní svaly jsou svaly dýchacími a výrazně tak správné dýchání určuje kvalitu provedení cviku a jeho efektivitu. Pohyb by měl vycházet primárně správným zapojováním bříšního svlastva nikoliv zad, paží a ramen jak můžeme většinou lidi vidět provádět. Má rada je ve vrcholné kontrakci vydechnout co nejvíce a tím maximálně stlačit břišní svaly, volit pouze zátěž, která nepůjde na úkor správné techniky.
Nicméně pro začátečníky bych tento cvik nedoporučoval a zaměřil se na ty správné cviky, které potřebuje a toto nechal až na další level. Ani dům neleze stavět bez základů, respektive jde, ale dopadne to stejně jako u cvičenců, kteří právě tyto základy přeskočí…
Miro, určitě máte pravdu. Břicho je opravdu základ a lidé si to začínají uvědomovat až v době kdy je začnou bolet záda, nebo mají jiné problémy přímo související se svalovou inbalancí.
Vedle skupiny lidi co břicho vynechávají úplně je tu ještě skupina lidí, co chtějí mít cihličky, ale přitom cvičí především iliopsoasy ( antagonicke svaly ke glutemum – zadku ) …
Ta druhá skupina je pravděpodobně ještě horší než ta první, protože soustavným špatným cvičením „břicha“ se stava to, že nejen že neposilují co chtějí, ale zároveň jejich iliopsoasy začnou být zkrácené, což vede k dolnímu zkříženému syndromu a hyperlordoze.
Mě bolely záda z nohejbalu kterej hodně dělám, chodil jsem s tim po doktorech a nic nenašly. Pomohly mi cviky proti tzv. dolnímu zkříženému syndromu to jest posilovat břícho a zadek a protahovat záda. Důležitý je taky cvičit stabilizační systém cviky na míčy a podobně.
Takže cvičte břicho jako je to popsano v tomto článku a budete mít po potížích se zády.